Saturday, 8 June 2013

L'Oreal Telescopic Shocking Extensions mascara review

Hello there!
After hearing many positive words about the Telescopic Shocking Extensions mascara by L’Oreal, I had to try it out on my own lashes, and now I would like to share with you my opinion. Mascara is not available in Poland yet, but I bought it online, it's around £7. The packaging is silver, in the case of black, non-waterproof mascara - with pink brush. Aesthetic, narrowing towards the cap.

What producer says:

L’Oreal introduces liquid extensions in a bottle, with new Telescopic™ Shocking Extensions™ mascara, a new generation of lash length. In one motion lashes are separated, intensified, and look shockingly lengthened for an intense make-up result.
Clump-free, flake-free, smudge-free.
Ophthalmologist and allergy tested.
Suitable for sensitive eyes and contact lens wearers.After the first application I had mixed feelings, the length of my lashes really increased but unfortunately eyelashes stuck together. However, after a few days, I have to say that this is my favorite mascara and the best I have had so far.

Lengthens lashes, after the first coat length is unbelieveable, and the color is really black. It stays on the lashes all day, don't flake off and the precise brush maneuvers can avoid sticking. It's perfect for me.
The brush is great, it allow to easly reach to every, even tiny lash, without getting onto the skin. It doesn't leave lumps, and it doesn't stay to much product on the brush.

Even after two coats you can get the false lash effect. It get glumpsy after three coats. It holds its curl all day.
One Coat
Two Coats
Three Coats

It's odorless and easy removal with makeup remover.
Ingredients:

Have you already tried this macara? What do you think of it? Feel free to comment and see you later! :)
Cześć!
Po usłyszeniu wielu pozytywnych słów na temat maskary L'Oreal Telescopic Shocking Extensions, musiałam wypróbować ją na własnych rzęsach, a teraz chciałabym podzielić się z Wami moją opinią. Maskara nie jest dostępna jeszcze w Polsce, ale można zakupić ją w internecie za około 45zł. Opakowanie jest srebrne, w przypadku czarnej niewodoodpornej maskary - z różową szczoteczką. Estetyczne, zwężające się ku zatyczce.

Po pierwszym pomalowaniu się miałam mieszane uczucia, długość moich rzęs naprawdę bardzo się zwiększyła ale niestety kosztem sklejonych rzęs. Po paru dniach jednak stwierdzam, że jest to moja ulubiona maskara i najlepsza jaką do tej pory miałam.

Wydłuża rzęsy, już po pierwszej warstwie długość rzęs jest nieziemska, a ich kolor naprawdę czarny. Pozostaje na rzęsach cały dzień, nie osypuje się i przy odpowiednich manewrach szczoteczką można uniknąć sklejenia. Jest dla mnie idealna.
Szczoteczka jest świetna, można nią dotrzeć do każdego włoska z osobna, nie brudząc przy tym skóry wokół. Nie pozostawia grudek, a na szczoteczce nie pozostaje zbyt wiele produktu.
Już po drugiej warstwie można uzyskać efekt sztucznych rzęs. Przy nałożeniu trzeciej warstwy rzęsy się sklejają.
Jedna warstwa
Dwie warstwy
Trzy warstwy
Tusz na neutralny zapach, jest testowany alergologicznie i okulistycznie. Jest odpowiedni dla wrażliwych oczu i osób noszących szkła kontaktowe. Nie jest trudny do zmycia.
Skład:
Testowałyście już ten tusz? Co o nim sądzicie? Napiszcie w komentarzach swoje spostrzeżenia :)

Do zobaczenia!

No comments:

Post a Comment